Wędrówki piesze, nordic walking, biegi

Najbliższe jak i troszkę dalsze okolice wsi Raszków obfitują w różnorodność miejsc i tras zarówno do spacerów, wycieczek pieszych i górskich , biegów jak i popularnego w ostatnich latach nordic walking

Serdecznie polecamy spokojne i relaksujące trasy spacerowe, pozwalające odkryć urocze zakątki Raszkowa i okolic, które przedstawiamy poniżej.

Polecamy także wędrówki piesze po oznakowanych trasach turystycznych Narodowego Parku Gór Stołowych; Błędnych Skałach; Grzybów Skalnych; Torfowiska Batorów i wielu innych. Szeroki wachlarz tras i atrakcji zadowoli najbardziej wybrednych „ górskich łazików”

Przedstawione poniżej trasy mogą służyć każdej aktywności ruchowej ( wędrówki, biegi, nordic walking), i są tylko niewielką, wybraną częścią z dostępnych możliwości.

Szczególowe opisy proponowanych tras dostępne na miejscu.

 

Trasy piesze okolic Raszkowa


Propozycja 1 – Do Wambierzyc przez Rozdroże
Propozycja 2 – Do Wambierzyc drogą asfaltową  - Raszków      ( 3 godz. + konsumpcja)
                      - Opcja dalszego spaceru do Skansenu mini-zoo Wambierzyce ( dodatkowe 3 godz.)
Propozycja 3 – Raszków -  Agatowe Pola – Suszyna – Raszków ( 3 godz.)
Propozycja 4—Raszków –Rozdroże – Łowisko Pstrągów Ścinawka – Raszków ( 2,0 godz. + konsumpcja)


Trasy Piesze Gór Stołowych  ( www.naszczelincu.pl/?pl_trasy-piesze,25 )


1.Trasa turystyczna na Szczelińcu Wielkim 

...od tego wypadało by zacząć. Zaraz za budynkiem schroniska na Szczelińcu Wielkim znajduje się kasa, tam po uiszczeniu opłaty (5 zł normalny, 2,5 zł ulgowy) można ruszyć w magiczny świat skał, tworzących niesamowite formacje skalne, labirynty i jaskinie. Niesamowita wyprawa przez skalne wąwozy, szczeliny a także trasy widokowe pozostawią niezapomniane wrażenia.


2. Szlak Radków – Szczeliniec  przez Wodospady Pośny i Pasterkę


Niezbyt długa wycieczka (2h45min) żótym szlakiem z Radkowa na Szczeliniec jest polecana w wielu przewodnikach. Nazwa "Wodospady Pośny" jest nieco myląco, ponieważ wodospady owszem, były, ale przed wojną. A po wojnie władza ludowa z wodospadów uczyniła ujęcie wody dla Radkowa i Nowej Rudy. Niemniej szlak pozostaje bardzo atrakcyjny, prowadzi przez jedne z  najpiękniejszych form skalnych w Górach Stołowych, następnie przez Pasterkę (po drodze schronisko w Pasterce do którego również zapraszamy) na Szczeliniec Wielki.


3. Błędne Skały


 Nazwa niepowtarzalnego labiryntu skalnego obejmującego grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbionego w górnokredowych piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry, wykorzystujące niejednakową ich odporność na wietrzenie. Znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dojazd z Kudowy Zdrój w kierunku Karłowa lub czerwonym szlakiem ok. 2,5 godz. Powstałe blokiskalne na powierzchni 21,14 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Nawet podczas deszczu przechodzi się znaczny odcinek drogi pod skalnymi parasolami. Ta forma wietrzenia nie ma żadnego odpowiednika w Polsce. Rezerwat przyrody utworzono tu w 1957 r. Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut, osobom z tuszą dłuuużej...

Czynne: codziennie 9.00 – 18.00,
wstęp: normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł,
wjazd: o pełnych godzinach,
zjazd: o półgodzinach.
Wjazdy na "parking górny" przy Błędnych Skałach: 10 zł - bilet za samochód osobowy, 15 zł - bilet za autokar.

4. Narożnik i Fort Karola


Pieszo ze Szczelińca można się też wybrać na Narożnik (851 m n.p.m). Po drodze warto zwiedzić tzw. Fort Karola – wybudowanym w 1790r. na górze Ptak, nieopodal Karłowa prowadzona przez Prusaków w związku z umacnianiem granic Śląska przed spodziewaną wojną z Austrią.
Budowniczy fortu, major von Rausch, miał zamiar wykorzystać także naturalne walory obronne Szczelińca. Penetrację terenu prowadził przy pomocy Franciszka Pabla 17- letniego wtedy mieszkańca Karłowa. W czasie prac przygotowawczych żołnierze wytrasowali dojście na górę i udostępnili część szczytu, ale ostatecznie zrezygnowano z planów jego ufortyfikowania. Wzniesione obiekty obronne w sierpniu 1790 r wizytował następca tronu pruskiego, a w kilka dni później sam król Fryderyk Winhelm II wraz z księżniczkami i liczną świtą. W czasie obu wizyt pod przewodnictwem Franciszka Pabla, wspomnianego ordynansa budowniczego fortu odbyły się wycieczki na Szczeliniec Wielki. Odwiedziny króla Prus, a także innych pruskich i zagranicznych dygnitarzy i towarzyszące im relacje zapoczątkowały masowy ruch na Szczeliniec Wielki. Wkrótce zwiedzanie Szczelińca stało się tak modne i powszechne, że wycieczka na tę górę zaczęła być niemal obowiązkowym punktem programu wypoczynku w uzdrowiskach.


5. Skalne Grzyby


Las Skalnych Grzybów to ciągnące się na obszarze kilku kilometrów skały, z których duża część przypomina wielki skalne grzyby. Skalne grzyby to dobra propozycja na kilkugodzinną łatwą wędrówkę po lesie. Przez obszar ten wiedzie kilka przecinających się szlaków turystycznych, tak że łatwo jest wyznaczyć trasę przez najciekawsze formacje skalne. Wiele skał, które posiadają kształty grzybów, maczug czy też bram ma swoje własne nazwy: Wrota, Głowa Psa, Młot Krucza skała.
Do Skalnych Grzybów można dostać się drogą ze Szczelińca, al. dla nas najłatwiej z Wambierzyc niebieskim szlakiem. Zmotoryzowani dojadą od Radkowa Drogą Stu Zakrętów

6. Wielkie Torfowisko Batorowskie

Wielkie Torfowisko Batorowskie to ścisły rezerwat torfowiskowy utworzony w 1958 roku na obszarze 40 hektarów. Obejmuje obszar torfowiska wysokiego zarastającego lasem świerkowo-sosnowym. Rezerwat położony jest na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych, przy Kręgielnym Trakcie, na południe od doliny Czerwonej Wody.
Rezerwat Wielkie Torfowisko Batorowskie leży na wysokości 705-715 m n.p.m Rezerwat jest położony na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.  Przez rezerwat nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jedynie jego południowo-wschodnim skrajem leśną drogą przechodzi żółty szlak z Dusznik-Zdroju do Karłowa. Na torfowisku rosną rzadkie gatunki roślin z wierzbą brzozolistną i lapońską, widłakiem torfowym, wrzoścem bagiennym, rosiczką i turzycami.

Poniżej ciekawe linki:
 
www.stolowe.infopl.info
www.szczeliniec.pl/
www.e-gory.com/gorystolowe.php


pełny HTML | wersja mobilna